Kan Lamisil give bivirkninger som ryg- og muskelsmerter?

Spørgsmål:

Hej NetDoktor,

Jeg afsluttede for ca. 1/2 år siden en lamisil behandling for min neglesvamp opstået under værnepligt 30 år tidligere - og mine negle er bare blevet utroligt flotte - skønt at kunne gå med bare tæer i sandalerne igen efter så mange år, uden at være flov over grimme negle.

(Jeg supplerede iøvrigt behandlingen med tea-tree oil, som skulle være mildt svampedræbende, da jeg 5-8 år tidligere prøvede en anden behandling, som desværre ikke lykkedes).

Mit spørgsmål er: Jeg har igennem 3-4 måneder haft smerter i ryggen&kroppen (musklerne), kan dette evt. være en forsinket bivirkning fra Lamisil ?

Hilsen en spørger

Svar:

Kære spørger.

Du vil gerne vide, om ryg- og muskelsmerter kan være en bivirkning til din tidligere behandling med terbinafin (indholdsstoffet I lamisil).

Ifølge Lægemiddelkataloget er der følgende potentielle bivirkninger til behandling med terbinafin:

”Efter indtagelse af tabletter forekommer bivirkninger hos ca. 10%. Hyppigst ses forbigående gener fra mave-tarm kanalen i form af appetitløshed, mavesmerter, eller diarré. Kvalme ses hos ca. 5%. Hos 2-5% ses hududslæt. Sjældnere kan forekomme led- og muskelmerter, allergiske reaktioner og påvirkning af lever og knoglemarv. Forbigående smagsforstyrrelser ses hos mindre end 1%.”

Led- og muskelsmerter nævnes som en mulig, men sjælden bivirkning til behandling med terbinafin. Jeg vil derfor tilråde dig, at du kontakter din læge med henblik på at undersøge og afklare dette nærmere.

Sidst opdateret: 15.09.2003