Kan behandling af neglesvamp ændre ens smagssans?

Spørgsmål:

Kære Merete,

Efter jeg er begyndt at tage pillerne for 4 uger siden har jeg døjet med smagen i min mund. Jeg kan ikke smage søde sager og alt mad har en underlig smag. Kan det passe at det er svampepillerne?

Hilsen en spørger.

Svar:

Kære spørger.

Du vil gerne vide, om ændret smagssans kan være en bivirkning til behandling med terbinafin (indholdsstoffet i lamisil)?

Ifølge Lægemiddelkataloget er der følgende potentielle bivirkninger til behandling med terbinafin:

”Efter indtagelse af tabletter forekommer bivirkninger hos ca. 10%. Hyppigst ses forbigående gener fra mave-tarm kanalen i form af appetitløshed, mavesmerter, eller diarré. Kvalme ses hos ca. 5%. Hos 2-5% ses hududslæt. Sjældnere kan forekomme led- og muskelmerter, allergiske reaktioner og påvirkning af lever og knoglemarv. Forbigående smagsforstyrrelser ses hos mindre end 1%.”

Som du kan se, er smagsforstyrrelser en sjælden, men velkendt og forbigående bivirkning.

Jeg vil foreslå, at du stopper med at tage pillerne og kontakter din læge, som vil undersøge og afklare dette nærmere.

Sidst opdateret: 01.06.2004