Er jeg impotent som følge af anabola steroider?

Spørgsmål

Kære Netdoktor

Jeg er en frisk og rask gyt på 39år. Mit store problem er jeg i perioder er komplet impotent, subsidiært meget ringe rejsning men mulighed for udløsning. Jeg har indtil for 6 måneder siden taget steroider sammen med min vægttræning, dette gav periodisk impotens, hvilket jeg afhjalp med viagra købt på det "grå" marked. Min frygt er at jeg har ødelagt mit hormonelle system, således at jeg ikke ad naturlig vej danner testetoron. Man plejer efter en steroide kur at køre en "efterkur", netop for at sætte ens egen produktion af testetoron igan igen. Dette har jeg ikke gjort, da det er slut med at "fixe". Findes der en form for "genopstart" i form af tabletter, eller hvad som helst andet ? Jeg er ved at blive ret desperat omkring det.

Det skal oplyses at på den personlige front er alt ok, tilfredsstillende og udfordrende arbejde, skøn kæreste som jeg tænder på og helt sikkert pigen jeg normalt føler mig tryg ved og god økonomi. Ingen problemer der burde influere på min kønsdrift/sexliv. Min egen læge kun er til viagra modellen

Med venlig hilsen en spørger

Svar

Kære Spørger

Tak for din mail. Du rejser et vigtigt spørgsmål omkring den seksuelle lyst og formåen efter brug af anabole steroider. Problemet er - som du sikkert ved - at de syntetiske hormoner ligner kroppens mandlige kønshormon testosteron til forveksling, og derfor bliver hypofysen narret til at tro, at testosteron-koncentrationen i blodet er høj. Hypofysens produktion af overordnede kønshormoner går af samme grund i stå, og resultatet er, at testiklerne stort set standser med at producere mandligt kønshormon.

Dette kan bl.a. komme til udtryk som svigtende rejsningsevne og nedsat sexlyst. Normalt vil man forvente, at kroppens naturlige hormonbalance genetableres nogle uger efter ophør med de syntetiske hormoner. Men hvis du har taget mange hormoner - eller gentagne "kure" - kan der godt være gået mere blivende kludder i systemet. Og jeg er ikke i tvivl om, at det er de anabole steroider, som er "synderen" i din nuværende situation. Men jeg er heller ikke i tvivl om, at brugen af rejsningsfremmende lægemidler er en dårlig idé - du er en yngre mand, og det burde ikke være nødvendigt med dyre, kunstige hjælpemidler. Det vigtige nu er, 1) at du én gang for alle stopper med at tage steroider (som også kan have en række andre ubehagelige bivirkninger) og 2) at du får undersøgt, om dit naturlige kønshormonsystem har taget skade.

Jeg synes derfor, du skal præsentere problemet for din egen læge - og vedkommende har som bekendt tavshedspligt, så du kan sagtens være ærlig. Jeg synes, det ville være fornuftigt at undersøge dine hormonniveauer ved en blodprøve for derved at få et billede af problemets omfang og art. Det er også muligt, at din egen læge vil henvise dig til en ekspert i hormonsygdomme. Under alle omstændigheder synes jeg, der skal bund i sagen, så du kan få dit sexliv tilbage. Og så du ikke længere behøver være "desperat". Held og lykke,

Christian Graugaard

Læge, ph.d.

Sidst opdateret: 08.04.2008